Η πρώτη ευκαιρία στο ματς πραγματοποιήθηκε στο 3’, με τον Ζαχά να βρίσκει ωραία τον Τεοφίλ-Κατράν και εκείνος τον Μπέργκετ, αλλά ο τελευταίος αστόχησε. Η απάντηση για τη Γουίγκαν ήρθε στο επόμενο λεπτό, όταν ο Περτς αστόχησε ενώ είχε βρεθεί σε πλεονεκτική θέση από πάσα του Γουότσον. Η πρώτη αλλαγή στον φωτεινό πίνακα έγινε στο 18ο λεπτό, με την Γουίγκαν να… παγώνει το «Cardiff City Stadium», με τον Γκόμες να αναστατώνει την αντίπαλη άμυνα, να πασάρει στον ΜακΚαν στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος να μην δυσκολεύεται για το 0-1. Τα πράγματα ήρθαν και πάλι σε ισορροπία στο 28’, με τον Κάμπελ να κάνει το 1-1 με σουτ με το αριστερό, έπειτα από προσπάθεια του Ζαχά, που δεν είχε αποτέλεσμα. Ο Άγγλος εξτρέμ συνδυάστηκε ιδανικά με τον Ντάαλι στο 31’ και στο 35’. Στην πρώτη περίπτωση ο Νορβηγός έκανε την τελική, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στην δεύτερη μετά από ένα-δύο των δύο ποδοσφαιριστών, η μπάλα έφτασε στον Κάμπελ, αλλά εκείνος την έστειλε άουτ με το κεφάλι. Και παρά το γεγονός πως η γηπεδούχος ήταν αυτή που ήλεγχε το παιχνίδι, το ημίχρονο έκλεισε με γκολ της φιλοξενούμενης, με τον Γουότσον να σκοράρει σχεδόν από τα 30 μέτρα και να κάνει το 1-2, αφού ο Κάλα σημάδεψε το δοκάρι δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων.

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όλοι περίμεναν ένα άκρως ενδιαφέρον δεύτερο, αλλά τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά. Η Γουίγκαν έδειχνε διατεθειμένη να μην κινδυνέψει, παρά το γεγονός πως ο Χουάν Κάλα βρέθηκε σε καλό σημείο στο 53’, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Αλ Χάμπσι με το κεφάλι. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Ραμίς προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μάρσαλ, που βρισκόταν εκτός θέσης, περίπου από τη σέντρα, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Όλα αυτά για να φτάσουμε στο 69ο λεπτό, στο οποίο ο Ζαχά είδε τον Μπόις να του τραβάει τη φανέλα, μετά από ωραίο πέρασμά του, αλλά συγχρόνως τον Μάρτιν Άτκινσον να μην… συγκινείται και να δείχνει «παίζετε». Αλλά αυτή δεν ήταν η μοναδική φάση για την οποία φώναξαν οι γηπεδούχοι, με τον Κάλα να δέχεται κράτημα από τον Ραμίς στο τέλος της αναμέτρησης, αλλά και πάλι να βλέπει τον Άτκινσον να αρνείται πέναλτι στην ομάδα του.

Πηγή: england365.gr