Η πρόκριση θεωρείται δίκαιη, καθώς η Χαλ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Αρχίζοντας καλά στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι αλλά ο Αλούκο αστόχησε από τα 11 βήματα στο 35΄.

Η ποινή δόθηκε για ανατροπή του ίδιου από τον Λάρσον. Μετά το 0-0 του πρώτου 45λεπτου, στο δεύτερο ημίχρονο, η Χαλ «καθάρισε» την πρόκριση μέσα σε 10 λεπτά.

Ο Ντέιβις στο 68΄, ο Μέιλερ στο 72΄ και ο Φριάτ στο 77΄ διαμόρφωσαν για τα τελικό 3-0.

Αυτή είναι η δεύτερη ήττα για την Σάντερλαντ έπειτα από μια εβδομάδα, όταν και έχασαν στον τελικό του League Cup με 3-1 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Για τις «μαύρες γάτες» βασικός ήταν ο Σκόκο, που βγήκε ως αλλαγή στο 67΄ ενώ ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής.

Μια ομάδα της League One στα ημιτελικά

Εγραψε ιστορία η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Τσάρλτον και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχουν κατακτήσει το τρόπαιο τέσσερις φορές (1899, 1902, 1915, 1925) φτάνουν στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 2003, αφού κατάφεραν να πάρουν το ματς μέσα σε δυο αγωνιστικά λεπτά!

Στο 67' ο Φλιν έγραψε το 1-0 για να έρθει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπρέιφορντ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο ματς.