Κόντρα σε μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα, με ποδοσφαιριστές αποφασισμένους να παλέψουν μέχρι το τέλος και να εξαντλήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας, η Μάντσεστερ Σίτι είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στη Γουίγκαν. Η κατοχή της μπάλας ήταν φλύαρη από τους «πολίτες» που δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κάρσον. Παίζοντας παράλληλο ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, η ομάδα του Πελεγκρίνι ήταν ανούσια και στο 27ο λεπτό, ο Ζόρντι Γκόμεζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Φορτουνέ από τον Ντεμικέλις για το 1-0 των «λάτικς».

Πριν καν οι δύο ομάδες επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο, η Γουίγκαν έπιασε τη Σίτι στον ύπνο και έκανε το 2-0! Από ωραία κίνηση του Τζέιμς ΜακΆρθουρ και γύρισμα στην περιοχή, ο Πιρτς πλάσαρε μπροστά από τον Γκαέλ Κλισί για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του! Ο Πελεγκρίνι προχώρησε σε τριπλή, άμεση αλλαγή με τους Τζέκο, Μίλνερ και Σίλβα να παίρνουν τις θέσεις των Νεγρέδο, Τουρέ και Νάβας, αλλά όσο γέμισε η γραμμή κρούσης, τόσο ευάλωτη γινόταν η άμυνα. Στο 64’ ο Τζέκο είχε δοκάρι, λίγο αργότερα ο Αγουέρο τέσταρε τα ρεφλέξ του Κάρσον και στο 68’ ο Σαμίρ Νασρί μείωσε σε 2-1! Το γκολ αναπτέρωσε τις ελπίδες των «πολιτών» που τα έπαιζαν πλέον όλα για όλα, «κατασκήνωσαν» στα καρέ της Γουίγκαν, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα περισσότερο.

Πηγή: england365.gr