Η Ισπανία χρειάστηκε το παρθενικό γκολ του Αλβάρο Μοράτα με τη φανέλα της για να κάμψει την αντίσταση της Ουκρανίας στη Σεβίλλη με 1-0 και να παραμείνει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σλοβακίας στον 3ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2016.

O Moράτα σκόραρε στο 28' έπειτα από πάσα του Κόκε, αλλά οι Ουκρανοί έβαλαν δύσκολα στους Ισπανούς, με τον Κασίγιας στο 68' να λέει «όχι» στον Ροτάν

Γκολ ο Βάις, τρία η Σλοβακία

Η Σλοβακία καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το εμπόδιο του Λουξεμβούργου με 3-0 στη Ζίλινα, πέτυχε την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς και διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από την Ισπανία.

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Βλάντιμιρ Βάις, χρίστηκε σκόρερ στο 21', κι αντικαταστάθηκε από τον νυν παίκτη του Δικέφαλου, Ρόμπερτ Μακ στο 71'.

Τέλος, η Λευκορωσία επικράτησε στα Σκόπια με 2-1 της ΠΓΔΜ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Ονειρεμένο ντεμπούτο με την εθνική ομάδα της Αγγλίας πραγματοποίησε ο Χάρι Κέιν, ο οποίος 80 δευτερόλεπτα με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα «λιοντάρια» στο 73', διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 επί της Λιθουανίας.

Η Αγγλία διατήρησε την απόσταση των έξι βαθμών στην κορυφή του ομίλου, τόσο από την Ελβετία, 3-0 την Εσθονία, όσο κι από τη Σλοβενία, 6-0 το Σαν Μαρίνο.

Παρά το γεγονός πως ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Σουηδία χρειάστηκε μια γκάφα από τον Κεμπάνε στο 46' και ένα πέναλτι στο 84' για να επικρατήσει με 2-0 της ουραγού του 7ου ομίλου, Μολδαβίας. Σκόρερ και των δύο γκολ των φιλοξενούμενων ήταν ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Σουηδών στον όμιλο μετά τις ισοπαλίες με Αυστρία και Μαυροβούνιο. Στην αναμέτρηση συμμετείχε και ο άσος του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου 20 λεπτά, περνώντας ως αλλαγή στο ματς στη θέση του Τελίν στο 70'.