Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο σκορ στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φεντερίκο Μακέντα με... δεύτερη προσπάθεια.

Ο Ιταλός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών που κέρδισε ο Νατζ από τον Τασουλή μετά από εξέταση του VAR, όμως νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Ωστόσο, ο διαιτητής Μανούχος κλήθηκε ξανά στο ριπλέι, από το οποίο διαπίστωσε ότι ο γκολκίπερ του Αστέρα δεν είχε κανένα από τα δύο πόδια του στη γραμμή του τέρματος, όπως επιτάσσει ο κανονισμός.

Ο ρέφερι διέταξε την επανάληψη του πέναλτι, με τους παίκτες του Αστέρα να διαμαρτύρονται έντονα. Ειδικά ο Παπαδόπουλος ήταν έξαλλος, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Ο Μακέντα εκτέλεση εκ νέου, όμως αυτή τη φορά ευστόχησε και "έγραψε" το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.