Facebook Pixel Αντίπαλοι ΑΕΚ: Διπλή ανατροπή έναντι Άγιαξ -4-3 από Ουτρέχτη
| 2023-10-22 16:39:00

Αντίπαλοι ΑΕΚ: Νέα ήττα για Άγιαξ σε τρελή ματσάρα - 4-3 από την Ουτρέχτη του Μπάρκα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο αντίπαλος της Ένωσης στο Europa League έδωσε συνέχεια στην κακή φετινή του πορεία, γνωρίζοντας την ήττα σε ένα απίθανο ματς.

Η αγωνιστική πτώση του Αγιαξ, με έμφαση στην αναποτελεσματική αμυντική λειτουργία, συνεχίσθηκε και σήμερα. Ο εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στο Europa League, γνώρισε ακόμη μία ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα της Ολλανδίας, καθώς ηττήθηκε με 4-3 από την Ουτρέχτη, σ' ένα ματς που χαρακτηρίσθηκε από διπλή ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με τον Φλαμίνγκο και στο 48΄ διπλασιάσαν τα τέρματα τους με τον Φαν Ντερ Χουρν. Ο «Αίαντας» αντέδρασε άμεσα και δραστικά, με αποτέλεσμα να μειώσει πέντε λεπτά αργότερα με τον Χλίνσον, ο οποίος στο 55ο λεπτό «έφερε το ματς στα ίσα». Η ολική ανατροπή για την ιστορική ομάδα, ήλθε στο 64ο λεπτό με το πέναλτι του Μπεργκβάϊν, όμως ο νεοεισελθείς Τούνστρα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 71ο λεπτό. Στο 88ο λεπτό, ο διαιτητής του αγώνα, Ντένις Χίγκλερ, αποφάσισε να διακόψει προσωρινά την αναμέτρηση, μετά από ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

Ύστερα από περίπου 20 λεπτά, ο αγώνας άρχισε εκ νέου, με την Ουτρέχτη να φθάνει σε μία απίστευτη ανατροπή, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φράουλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο προπονητής του Αγιαξ, Μόρις Στάϊν, χρησιμοποίησε τους Γκόρτερ (74΄ λ.τρ. Ραμάτζ), Σόσα (90+5΄ Ακπομ), Χάτο, Σουτάλο, Γκααεϊ, Ταχίροβιτς (90+5΄ Φαν Ντε Μπούμεν), Χλίνσον, Τέϊλορ, Φορμπς (59΄ Μπεργκχουϊς), Μπρομπέι, Μπεργκβάϊν.