Facebook Pixel Αντίπαλοι ΑΕΚ: Ο Φαν’τ Σχιπ δίνει ελπίδα στον Άγιαξ! - Δεύτερη σερί νίκη με 4άρα (Highlights)
| 2023-11-05 20:57:00

Αντίπαλοι ΑΕΚ: Ο Φαν’τ Σχιπ δίνει ελπίδα στον Άγιαξ - Δεύτερη σερί νίκη με δύο γκολ του Άκπομ! (Highlights)

Δύο στα δύο για τον "Αίαντα" με τον Τζον Φαν'τ Σχιπ στον πάγκο του, αφού επικράτησε της Χέρενφεν με το εντυπωσιακό 4-1. Δύο γκολ ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ.

«Δύο στα δύο» για τον Τζον Φαν΄τ Σχιπ στον πάγκο του Αγιαξ, καθώς ο «Αίαντας» επικράτησε 4-1 της Χέρενφεν στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και... ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League άνοιξε το σκορ στο 25΄ με κοντινή προβολή του Μπεργκβάιν, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Μπεργκχάους, και διπλασίασε τα τέρματά του στο 42΄ με κεφαλιά του Μπρομπέι από σέντρα του Φαν ντεν Μπούμεν.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπράουβερς, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 73΄ ο τέως ομοσπονδιακός τεχνικός έβαλε στο παιχνίδι τον Τσούμπα Ακπομ και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του με δύο γκολ, στο 84΄ και στο 92΄.

Η σύνθεση του Αγιαξ: Ραμάι, Γκααέι (73΄ Ρενς), Μάρθα (83΄ Σόσα), Τέιλορ (59΄ Φος), Σούταλο, Χάτο, Μπεργκχάους, Φαν ντεν Μπούμεν, Μπρομπέι (83΄ Φορμπς), Χλίνσον (73΄ Ακπομ), Μπεργκβάιν

Με τον Απόστολο Βέλλιο βασικό (αντικαταστάθηκε στο 74΄) και τον ομογενή Οδυσσέα Βελάνα να μπαίνει αλλαγή στο 52΄ και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90΄, η Τσβόλε νίκησε 2-0 τη Φορτούνα Σιτάρντ, για την οποία αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Δημήτρης Σιόβας.

Ο Βασίλης Μπάρκας υπερασπίστηκε την εστία της Ουτρέχτης, που «έκοψε» βαθμούς από την Τβέντε (1-1) και δεν της επέτρεψε να μείνει μόνη δεύτερη, η ίδια όμως παραμένει ουραγός.