Facebook Pixel "Λύγισε" στη Λευκορωσία η Εθνική Ελπίδων - Δυσκολεύει η πρόκριση στο Euro
| 2024-03-22 16:32:00

"Λύγισε" στη Λευκορωσία η Εθνική Ελπίδων - Δυσκολεύει πολύ η πρόκριση στο Euro

Ήττα με 1-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που παραμένει στην 3η θέση του ομίλου.

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 1-0 από την Λευκορωσία στο Armavir Stadium της Αρμενίας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής των προκριματικών του U-21 EURO 2025.

H ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 24΄, όταν ο Κίτσος με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σουρλή στο δεύτερο δοκάρι αλλά η προβολή του από τη μεγάλη περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 57ο λεπτό με πέναλτι του Μαρτίνοφ κι αυτό ήταν το μοναδικό γκολ του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε κοντά στο 1-1 με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά η κεφαλιά του Κοσίδη από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Σκάπετς.

Η τελευταία ευκαιρία της Εθνικής σημειώθηκε στο 84ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Παναγιώτου από το σημείο του πέναλτι, μετά από σέντρα του Αποστολάκη, κατέληξε λίγο άουτ.

Στις άλλες αναμετρήσεις του ομίλου η Πορτογαλία νίκησε με 4-0 τα Νησιά Φερόε και η Κροατία 3-0 την Ανδόρα.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ελληνική ομάδα είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 26 Μαρτίου (16:00) με αντίπαλο την Ανδόρα, στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σιαρχέϊ Γιαρόμκα): Σκάπετς, Μπαράνοκ, Ναζαρένκα, Κασαράμπ, Σβιντίνσκι, Ντουσέβσκι (64΄ Γκουζ), Μπουράκ (74΄ Κράσνου), Πιατσούρα (78΄ Κατλιάρου), Αγκέεφ, Μαρτίνοφ (78΄ Χρούτζκο), Σβεντσίκου (78΄ Ζουράουλιου).

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κίτσος, Κωνσταντόπουλος, Παναγιώτου, Κρυπαράκος, Σουρλής (81΄ Νιάρχος), Κουρφαλίδης (59΄ Μεταξάς), Δαρέλας (59΄ Αποστολάκης), Παναγίδης, Ζουγλής (59΄ Σοφιανός), Τζίμας (59΄ Κοσίδης).