Facebook Pixel Απόδραση από το Γεντί Κουλέ!
| 2012-03-10 20:13:00

Απόδραση από το Γεντί Κουλέ!

Με το γκολ του Πιερ εφτά λεπτά πριν το τέλος, ο Πανιώνιος πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον ΟΦΗ και πήρε βαθμολογική ανάσα! Με 10 οι “κυανέρυθροι” στο τέλος λόγω της αποβολής του Σκέμπρι!

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τις δύο ομάδες, καθώς στα πρώτα λεπτά δεν δημιουργήθηκε καμιά αξιόλογη φάση, ο ρυθμός ήταν πολύ κακός και το ματς βαρετό. Έπαιξε βέβαια ρόλο και η διακοπή λόγο του τραυματισμού του Ταυλαρίδη και του Γεωργίου, οι οποίοι συγκρούστηκαν στον αέρα στο 6' ύστερα από λάθος συνεννόηση. Για να καταλάβετε πόσο κάκιστη ήταν η εικόνα των πρώτων λεπτών, η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 23' από πλευράς ΟΦΗ, με τον Μιχαηλίδη να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Λόπεθ. Ο ΟΦΗ ξύπνησε και ανέβασε την απόδοσή του και στο 28' θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αλλά το σουτ του Λόπεθ βρήκε δοκάρι!

Οι Κρητικοί είχαν άλλες δύο καλές στιγμές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κάλαϊτζιτς (36') και τον Λόπεθ (42'). Αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα! Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, είχαν μία και μόνο καλή στιγμή στο 34' με τον Βεζυρίδη να αποκρούει σε κόρνερ την προσπάθεια του Αντούνες.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ έκανε αναγκαστική αλλαγή με τον Σαχσανίδη να περνάει αντί του Βεζυρίδη που δεν μπορούσε να συνεχίσει. Οι Κρητικοί μπήκαν με την ίδια διάθεση στο γήπεδο και βρέθηκαν κοντά στο σκοράρισμα με τον Καμπάνταη στο 56'. Από το 60' και μετά ο Πανιώνιος άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός στα καρέ του Σαχσανίδη, τον οποίο απείλησε τέσσερις φορές (61', 64', 77'. 80'). Η φαρμακερή όμως ήταν η 5η, όταν ο Πιερ πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους σε εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

Στη συνέχεια οι “κυανέρυθροι” έμειναν με δέκα λόγω της αποβολής του Σκέμπρι στο 86'! Παρ' όλα αυτά ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο χρόνο που απέμεινε. Έτσι η ομάδα της Νέα Σμύρνης πήρε βαθμολγική ανάσα με το διπλό και ανέβηκε στη 10η θέση της κατάταξης.

Ληξη αγώνα

89΄-Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κουλουχέρης μπαίνει στην θέση του Μενδρινού

86΄Κόκκινη κάρτα στον Σκέμπρι για χτύπημα στον Ταυλαρίδη!

83' Γκολ για τον Πανιώνιο: Ο Πιέρ σηκώθηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ στην καρδιά της περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Πανιώνιο

80' Σουτ του Σιόβα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σαχσανίδης.

77΄Ωραία συνεργασία του Μιλοβάνοβιτς με τον Κούρντι για τον Πανιώνιο, ο δεύτερος πήρε την μπάλα στην περιοχή και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

75΄Κίτρινη κάρτα στον Ρόβα για τράβηγμα στον Ζόρντι

71' Κίτρινη στον Πιερ.

69' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Έξω ο Αναστασόπουλος, μέσα ο Μιλοβάνοβιτς.

66' Σουτ του Ουκάρ αποκρούει ο Μιχαηλίδης.

65' -Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ: Ο Ουκάρ αντί του Λόπεθ.

64' Απευθείας εκετέλεση φάουλ του Αντούνιες, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαχσανίδη.

63' Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη.

61' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ρόκα να φεύγει στον κενό χώρο, όμως το σουτ του να περνάει άουτ.

59' -Αλλαγή για τον ΟΦΗ: Ο Βερόν έξω, μέσα ο Ζορμπάς.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Σίσιτς έκανε πολύ καλή ενέργεια, έδωσε στον Καμπάνταη, όμως το σουτ του τελευταίου από καλή θέση πέρασε ψηλά άουτ!

55' Σουτ του Βερόν η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

-Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βεζυρίδης δεν μπορούσε να συνεχίσει και στη θέση του πέρασε ο Σαχσανίδης.

45'+5' Λήξη ημιχρόνου.

45' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

45' Κίτρινη κάρτα στον Αντούνες.

42΄ Ωραίο 1-2 του Καμπάνταη με τον Λόπεθ και τον Μιχαηλίδη να αποκρούει το σουτ του Ισπανού.

36' Καλό σουτ του Κάλαϊτζιτς η μπάλα πέρασε άουτ.

34' Απόκρουση του Βεζυρίδη σε κόρνερ ύστερα από καλό σουτ του Αντούνες.

28 Δοκάρι για τον ΟΦΗ, το σουτ του Χόρχε Λόπεθ, κάτεληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη.

27' Κίτρινη στον Ρόκα.

23' Πρώτη καλή φάση, ο Καμπάνταης άφησε στον Χόρχε Λόπεθ, όμως το σουτ του Ισπανού - το πρώτο στο παιχνίδι - έβγαλε σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης.

17' Κίτρινη στον Κάλαϊτζιτς.

Ο Ταυλαρίδης επέστρεψε με 5 ράμματα στο μέτωπο.

12' Κίτρινη στον Μπούρμπο

Διακοπή στο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του Ταυλαρίδη και του Γεωργίου.

1' Έναρξη αγώνα.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Πίτσος, Ταυλαρίδης, Γεωργίου, Μπούρμπος, Βερόν, Κάλαϊτζιτς, Ζόρντι Λόπεθ, Σίσιτς, Χόρχε Λόπεθ, Καμπάνταης.

Πανιώνιος (Μάντζιος): Μιχαηλίδης, Αντούνες, Πιερ, Σιόβας, Κούρντι, Ρόκας, Ρόβας, Μενδρινός, Αναστασόπουλος, Σκέμπρι, Ντιμπαλά.