Facebook Pixel Κώστας Νικολακόπουλος: "Κούραση και... Ρέτσος ήρθαν μετά το 3-0 με Φενέρ"
| 2024-04-12 08:16:00

Νικολακόπουλος: "Εξήντα λεπτά τέλεια για τον Ολυμπιακό και μετά ήρθαν η κούραση και ο... Ρέτσος"

Οι Πειραιώτες επικράτησαν της Φενέρ, αλλά έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να προκριθούν από σήμερα.

Το σχόλιό του για τη μεγάλη νίκη Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε με σκορ 3-2 κατέθεσε στον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 ο Κώστας Νικολακόπουλος.

Ο έμπειρος ρεπόρτερ των Πειραιωτών τόνισε χαρακτηριστικά:

«Πριν το παιχνίδι μία νίκη με 3-2 θα ήταν καλοδεχούμενη, αλλά έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι αφήνει στενοχώρια, αφού χάθηκε μια ευκαιρία για να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά ο Ολυμπιακός. Το παιχνίδι βγήκε στον Ολυμπιακό, δηλαδή κατάφερε να ανοίξει γρήγορα το σκορ, να πιέσει, να κλέψει κοντά στην περιοχή των Τούρκων, από ατυχία δεν εκμεταλλεύτηκε κάποιο κόρνερ ο Κάρμο, και ενώ ενώ όλα έδειχναν τέλεια για 60 λεπτά, μετά το 3-0 το παιχνίδι άλλαξε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους:

Πρώτος ότι η Φενέρ έβαλε τους δύο καλούς της κεντρικούς χαφ και πήρε το κέντρο, δεύτερος ότι ο Ολυμπιακός κουράστηκε μετά από τη μεγάλη προσπάθεια, που είχε φέρει το 3-0 και εκεί ίσως ο Μεντιλίμπαρ μπορούσε να φρεσκάρει νωρίτερα την ομάδα (πρώτη αλλαγή στο 82'). Και τρίτος και ίσως σημαντικότερος, γιατί έτσι ξαναμπήκε η Φενέρ στο ματς, το λάθος για πολλοστή φορά του Ρέτσου, που χωρίς να υπάρχει φάση, έκανε πέναλτι, το πέμπτο φετινό, τρίτο στην Ευρώπη, και έδωσε έτσι τη δυνατότητα στους Τούρκους να μειώσουν μέσα σε ένα δεκάλεπτο μετά το 3-0 και να αλλάξει η ψυχολογία του παιχνιδιού.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Νίκη σαν… ήττα! Έργο Μεντιλίμπαρ το 3-2 με Φενέρ - Έβαλε στο παιχνίδι τους Τούρκους ο Ρέτσος​

Η Φενέρμπαχτσε είχε καλά διαστήματα και άξιζε το δεύτερο γκολ, που μπήκε σε μια πολύ καλή επίθεση, όμως είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που γίνεται με τον Ρέτσο φέτος σε όλη τη σεζόν. Δεν είναι ωραίο να στοχοποιούμε έναν ποδοσφαιριστή, αλλά είναι υπερβολικά πολλά τα λάθη του σε καθοριστικά σημεία των αγώνων (έχει αποβληθεί και δύο φορές) και μακάρι να αποδειχθεί καλύτερο, που δεν θα παίξει στη ρεβάνς λόγω καρτών, με την ελπίδα να πάει καλά ο Ντόη, που, περιέργως, έχει να παίξει πάρα πολύ καιρό».