Facebook Pixel Ligue 1: "Βόμβα" της Λοριάν στο Παρίσι με... ξεγυρισμένη τριάρα στην Παρί! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-04-30 21:10:00

"Βόμβα" της Λοριάν στο Παρίσι με... ξεγυρισμένη τριάρα στην Παρί! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε με παίκτη λιγότερο από νωρίς και γνώρισε ήττα με 3-1 εντός έδρας από τη Λοριάν.

Ο Ασράφ Χακίμι δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε χρόνο... ρεκόρ, άφησε την Παρί Σεν Ζερμέν με δέκα παίκτες από το 20ό λεπτό στο ματς κόντρα στη Λοριάν, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1, και είναι φυσικά ένας από τους βασικούς υπαίτιους της εντός έδρας ήττας των πρωταθλητών με 2-1.

Όχι όμως ο μοναδικός, καθώς η Παρί ήταν σε μέτρια αγωνιστική κατάσταση για ένα ακόμη παιχνίδι το τελευταίο διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λε Φι (15'), ο Κιλιάν Μπαπέ ισοφάρισε για τους Παριζιάνους στο 29ο λεπτό, αλλά τελικά πλήρωσαν το αριθμητικό μειονέκτημα με τον Γιόνκουα να διαμορφώνει το 2-1 (39') και τον Νιενγκ να δίνει τη χαριστική βολή στο 88ο λεπτό. Aξίζει να σημειωθεί πως ο Μπαπέ έβαλε το πιο... τρελό γκολ της καριέρας του, αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όταν ο τερματοφύλακας της Λοριάν του... έστρωσε έτοιμο γκολ, πιστεύοντας ότι υπήρχε διακοπή του αγώνα. Συγκεκριμένα, σε μία αναμπουμπούλα έξω από τη μικρή περιοχή στο 29ο λεπτό, ο Εμπαπέ βρέθηκε στο έδαφος, με τον Ιβόν Εμβογκό να μπλοκάρει έπειτα από μεγάλη προσπάθεια. Ο Ελβετός τερματοφύλακας θεώρησε ότι ο διαιτητής είχε σφυρίξει επιθετικό φάουλ στον Εμπαπέ και έστρωσε την μπάλα μπροστά του για να εκτελέσει βολέ. Ο Εμπαπέ γυρνούσε προς το γήπεδο της Παρί, όταν ξαφνικά είδε την μπάλα... ασυνόδευτη δεξιά του. Δεν έχασε στιγμή. Όρμηξε πάνω της, την έστειλε στα δίχτυα κι άφησε τον Εμβογκό να διαμαρτύρεται.

Στο μεταξύ, η Ρεν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε στην έδρα της την ουραγό της βαθμολογίας Ανζέ με 4-2 και πλησίασε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Νωρίτερα, ήττα σοκ υπέστη η Μονακό στην έδρα της από τη Μονπελιέ με 4-0.

Η ομάδα του πριγκιπάτου πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της και έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση μιας από τις θέσεις, που ανοίγουν την πόρτα του Champions League την επόμενη σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 έχουν ως εξής:

Στρασμπούρ-Λιόν            1-2