O αδιάφορος Ερυθρός Αστέρας (17-17) δε... χαρίστηκε στη Φενερμπαχτσέ στο Βελιγράδι, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να χάνει την ευκαιρία να «καπαρώσει» την πέμπτη θέση και να βρει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας τη Μονακό. Οι Σέρβοι επικράτησαν στην παράταση (79-79κ.α.) με 91-89 της τουρκικής ομάδας (19-15), για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε ήττα της Μπασκόνια από τον Ολυμπιακό ή της Μακάμπι Τελ Αβίβ από τη Ρεάλ για να «κλειδώσουν» θέση στην οκτάδα.

Τα τρίποντα των Καλάθη και Χέιζ-Ντέιβις διαμόρφωσαν στο 35΄ το 69-74, δίνοντας ώθηση στη Φενέρ για ένα πολύτιμο «διπλό». Ωστόσο, οι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω, έμειναν σε απόσταση αναπνοής και ο Καμπάτσο στα 5΄΄ για τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση (79-79κ.α.). Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν ένα επιμέρους σκορ 11-5, με το οποίο έγραψαν στον φωτεινό πίνακα το 90-84, ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη. Η Φενέρ πάλεψε για την υπέρβαση, αλλά ο Καλάθης αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή.

Κορυφαίοι των νικητών οι Φακούντο Καμπάτσο (24π.) και Όγκνιεν Ντόμπριτς (22π.), ενώ από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Τζόναθαν Μόντλεϊ με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ. Με νταμπλ νταμπλ τελείωσε τον αγώνα ο Νικ Καλάθης (11π., 12ασ.), ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79κ.α., 91-89 παρ.