Η Γεωργία έκανε το καθήκον της στην Τιφλίδα απέναντι στην Κύπρο, νίκησε άνετα με 4-0 στο πρώτο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024 κι έμεινε «ζωντανή» για το θαύμα της πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Για να συνεχίσει να ελπίζει, βέβαια, στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές, θα πρέπει στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου που ακολουθεί στο «Ούλεβαλ» του Όσλο (21:45), ανάμεσα στη Νορβηγία και στην Ισπανία, να μην υπάρξει νικητής.

Η 7η ήττα της Κύπρου σε ισάριθμα παιχνίδια του γκρουπ ήρθε στο δεύτερο μέρος από τα γκολ των Κιτεϊσβίλι στο 46΄, Κβαρατσκέλια λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, Σενγκέλια στο 82΄ από ασίστ του σκόρερ του δεύτερου τέρματος των Γεωργιανών και Μικαουτάτζε με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024 έχουν ως εξής: