Facebook Pixel Bundesliga: Έχασε πέναλτι και βαθμούς η Λειψία στη μάχη για την 4η θέση
| 2024-02-10 19:12:00

Έχασε πέναλτι και βαθμούς η Λειψία στη μάχη για το Champions League (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα απογευματινά αποτελέσματα στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Λειψία έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της  Άουγκσμπουργκ (2-2), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, και συνάμα πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια διεκδίκησης της τέταρτης θέσης και της συμμετοχής στο Champions League και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι «ταύροι» είχαν μέτρια απόδοση και είχαν ως «μοιραίο» τον Οπέντα, ο οποίος είχε την ευκαιρία στο 81ο λεπτό να τους χαρίσει τη νίκη, αλλά αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το ίδιο συνέβη και στη Φρανκφούρτη με την τοπική Αϊντραχτ να μένει στο 1-1 κόντρα στη μαχητική Μπόχουμ και να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει στο γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα:

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ           3-0 (16΄, 45΄+7 Μάλεν, 76΄ Φούλκρουγκ)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ    1-1 (14' Μαρμούς-17' Μπροσίνσκι)

Γκλάντμπαχ-Ντάρμσταντ             0-0

Βέρντερ Βρέμης-Χαϊντενχάιμ       1-2 (19' Σμιντ-12' Μαλόνεϊ, 18' Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Λειψία             2-2 (35' Τίετζ, 60' Ντεμίροβιτς-39' Οπέντα, 52' Σέσκο)

Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ   1-0 (45'+25' Ντοέκι)